Svět knihy 2015


svetk

Znovu po roce budou 14. – 17. května 2015 patřit plochy Výstaviště Praha – Holešovice knihám, jejich autorům a vydavatelům. Pořadatelé pro diváky pozvali hosty z 30 států světa a hlavní úloha byla letos svěřena Egyptu, jemuž byl v tomto ročníku propůjčen status čestného hosta. My jsme podobně jako minulý rok vybrali nejzajímavější spisovatele a knihy ze středoevropského prostoru.

Čestného hosta loňského Světa knihy Maďarsko letos zastupuje pouze jeden autor, a to Krisztián Alt. Do Prahy přiveze svou románovou prvotinu z roku 2012 Vavřinec Szeghalmi: Listy ze světa stínů (v originále Szeghalmi Lőrincz: Levelek az árnyékvilágból), v níž hlavní hrdina pátrá po příčině děsivých událostí v okolí Užhorodu v první polovině 19. století. Autor románu se inspiroval dopisy užhorodského lékaře z přelomu let 1839-1840 a v originále je román napsán dobovou maďarštinou.

Ze Slovenska letos přijal pozvání Anton Hykisch, v česko-slovenském prostoru velmi známý spisovatel historických a společenských románů. Na veletrhu představí svůj autobiografický román Rozkoše dávných čias, ve kterém se pokouší o reflexi svého života ve víru událostí od 30. let minulého století do současnosti. Další reprezentantkou slovenské literatury je Veronika Šikulová. Čtenáři ceněná autorka a mimo jiné dcera spisovatele Vincenta Šikuly představí svou taktéž autobiografií inspirovanou knihu Místa v síti. V následujícím videu ji představí sama autorka:

To se nevidí ani v ruském filmu (v originále Das gibts in keinem Russenfilm) – tak zní název nového románu německého spisovatele Thomase Brussiga. Populární fráze v někdejší NDR, jíž román pojmenoval označovala absurditu všedních situací. V románu se nechává inspirovat svými zážitky a zkušenostmi z postupně upadajícího komunistického Německa, k nimž neopomenul dodat drobet satiry a politického science fiction, když v ději vynechává sjednocení Německa a nechává ve svém románu NDR nadále žít. Berlínská spisovatelka Stefanie de Velasco představí svůj román Tygří mlíko (v originále Tigermilch), v němž autorka rozehrává příběh dospívajících nerozlučných kamarádek Niny a Džamily, kterým jejich vztah přetne vražda ze cti v místní muslimské komunitě. Podívejte se, co o knize říká  sama autorka:

Tradičně silně zastoupená je na veletrhu polská literární tvorba. Bývalá disidentka, novinářka deníku Gazeta Wyborcza a reprezentantka stylu tzv. literární reportáže Lidia Ostałowska. Ve své knize Akvarely pro Mengeleho (v originále Farby wodne) se za pomoci akvarelů-portrétů vězňů, které brněnská rodačka a vězeňkyně koncentračního tábora v Osvětimi Dina Gottliebová malovala pro Dr. Mengeleho, zamýšlí nad osudem středoevropských Židů a Romů během holokaustu, nad otázkami kolektivní paměti a individuální identity. Do Prahy přijede představit svoje nejnovější dílo thriller Nezaplatitelný (v originále Bezcenny) nejpopulárnější polský spisovatel současné populární detektivní literatury Zygmunt Miłoszewski. Více o tomto románu a autorově tvorbě se dozvíte v tomto rozhovoru pro TVP Kultura:

Rakouskou literaturu budou letos reprezentovat propagátor a spoluzakladatel rakouské slam poetry scény Markus Köhle se svou poezií Ping pong poetry a Michael Stavarič. Druhý jmenovaný spisovatel se narodil českým rodičům v Brně, ale již v průběhu svého dětství se spolu s rodinou odstěhovali do Rakouska. Laureát ceny Adalberta von Chamisso, která je předávaná Nadací Roberta Bosche přijíždí do Prahy představit svůj nejnovější román Království stínů (v originále Königreich der Schatten). Část románu přečte sám autor v následujícím videu:

Podrobné informace o veletrhu, vystavovatelích a hostech najdete na stránkách sk2015.svetknihy.cz.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *