Divadelní festival Paralelní životy


paralelní životy

Všudypřítomný dohled, dvojí životy příslušníků tajné bezpečnosti a jejich obětí mapuje putovní festival Paralelní životy. Archivy tajné policie bývalých socialistických zemí a vzpomínky agentů i obětí perzekuce posloužily jako předloha pro šest divadelních inscenací souborů ze zemí bývalého východního bloku. Projekt výjimečným způsobem propojuje umělecké metody s metodami vědeckého výzkumu v oblasti historie, politologie a sociologie. Snaží se skrze divadelní zážitek poukázat na činnost „institutů paměti“ a zároveň vyvolat debatu o vyrovnávání se s minulostí v každé ze zastoupených zemí. Putovní festival započal svou cestu v loňském roce v Nitře a v následujících dnech 5. – 9. 10. 2014 se zastaví se svým programem v Praze.

Diváci budou moci shlédnout inscenace Nitro vnitra bratislavského Divadla SkRAT (5.10. 2014 od 17:00 ve Zkušebně Národního divadla) o brutální a nikdy nevyřešené vraždě kněze v roce 1981. Osud devíti drážďanských obyvatel a jejich život se Stasi za zády zpracovává představení Můj spis a já drážďanského Státního divadla (5.10. 2014 od 20:00 na Nové scéně ND). Problematiku svobodného a promyšleného uměleckého projevu představuje hra Typografia Majuscula (Inscenované archivy) bukurešťských divadel dramAcum a Odeon (6.10. 2014 od 20:00 na Nové scéně ND). (Ná)sleduj mě, tak zní titul inscenace krakovského Nového divadla (7.10. 2014 od 20:00 v divadle Alfréd ve dvoře), která pojednává o fiktivním vztahu agenta a jeho oběti. Festival zakončuje dokumentární opera Toufar z dílen pražských souborů Opery Národního divadla a Národního divadla.

Soňa Červená v opeře Toufar (zdroj: www.narodni-divadlo.cz/)

Soňa Červená v inscenaci opery Toufar (zdroj: www.narodni-divadlo.cz)

Spolu s divadelními představeními se zájemci mohou těšit na doprovodný program, a to především na fotografickou výstavu PŘÍSNĚ TAJNÉ: Obrazy z archivů státní bezpečnosti od berlínského umělce Simona Mennera, která je instalována v pražském Goethe institutu a potrvá do 9. 10. Dále doporučujeme projekci filmu Nikolaikirche (7.10. 2014 od 18:00 v Goethe institutu) německého režiséra Franka Beyera na základě knihy Alfreda Loesta. Film se odehrává v osmdesátých letech minulého století a vypráví příběh východoněmecké rodiny, která je rozpolcená mezi protestním hnutím a tajnou policií Stasi.

Agent v přestrojení (Foto: Simon Menner, archiv BStU)

Agent v přestrojení (zdroj: Simon Menner, archiv BStU)

Výstupem z celého festivalu bude publikace s příběhy z archivů, které se nevešly do připravených inscenací, edukační publikace pro školy a článková publikace připravovaná s nakladatelstvím Theater der Zeit, napsaná s přihlédnutím na politologicko-sociologické, historické a divadelno-vědní hledisko. Tvůrci celého projektu zároveň natáčí dokumentární film, na jehož teaser se můžete podívat již nyní.

Více informací o festivalu najdete na webových stránkách www.parallel-lives.eu a o doprovodném programu na webových stránkách pražského Goethe institutu.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *