Kino na hranici / Kino na granicy 2015


20721_10152888659244401_2181930898494251681_n[1]Už po sedmnácté se bude od 28. dubna do 3. května 2015 v Českém Těšíně a polském Cieszyně konat přehlídka filmové tvorby z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. Diváci se mohou těšit na nejen na filmový archiv, ze kterého nás zaujal blok filmů, ve kterých vystupuje známá polská herečka Katarzyna Figura (divákům známá především z polských filmů Kingsajz, série Kiler či z česko-polského koprodukčního snímku Yuma). Dále nás z archivní sekce zaujal cyklus filmů pod názvem Sedmikrásky. Ženská kinematografie v Československu, který tvůrci zařadili na program jako konfrontaci s cyklem polské ženské kinematografie, který mohli diváci shlédnout v roce 2012.

Čím je ale festival jedinečný je přítomnost nejnovějších filmů. Z české provenience nás nejvíce zaujalo česko-francouzské drama režiséra Petra Václava Cesta ven (2014). Film o mladé romské matce Žanetě, která se probíjí životem s nepříznivým osudem a špatnou životní situací, bodoval na Českých lvech 2014, kde zvítězil v sedmi z deseti nominací.

Představovaná polská kinematografie upoutala naši pozornost komediálním dramatem Občan (Obywatel; 2014)  režiséra, scénáristy a herce v hlavní roli Jerzyho Stuhra. Spolupráce otce Jerzyho a syna Macieje Stuhrových ve snímku, kde hrdina Jan Bratel cestuje časem od dob stalinismu až po současnost, zprůhledňuje a také částečně bagatelizuje polské národní stereotypy. Pro kontext a hlubší pochopení filmu je ovšem potřeba znát reálie polské historie a kultury období, ve kterých se snímek odehrává.

530915_1.1[1]

Občan (Obywatel; zdroj obrázku: filmweb.pl)

Z výběru slovenské kinematografie, kterou pořadatelé festivalu připravili, nás nejvíce zaujalo povídkové drama Deti (2014). Čtyři filmové studie-povídky mapuje osudy rodičů a dětí, vztahů mezi nimi a odlišných světů, ve kterých různé generace žijí. Režisér filmu Jaroslav Vojtek nechává postavy vyrovnávat se se syrovostí svých životů, s problémy v rodině, či s umíráním a smrtí otce.

Tvůrci festivalu přidali také filmy z blízké ciziny – nás zaujal maďarský válečný snímek Velký sešit (A nagy füzet; 2014) o příběhu dvou budapešťských chlapců, kteří poslední léta války tráví u zpočátku nenáviděné babičky na venkově v maďarském pohraničí. Film natočil režisér János Szász podle stejnojmeného románu Ágoty Kristóf. Jediný snímek z ukrajinské produkce, který pořadatelé připravili, je kriminální drama Kmen (Plemya; 2014) od režiséra a scénáristy Miroslava Slaboshpitského. Příběh hluchoněmého dospívajícího Sergeje, který je okolnostmi ve specializované internátní škole přinucen vstoupit do tzv. kmene, se vyvíjí po standardní dějové lince až do chvíle, kdy chlapec poruší pravidlo kmene a zamiluje se do jedné z kmenových kněžek lásky.

158576914_e86cfd[1]

Kmen (Plemya; zdroj obrázku: csfd.cz)

Všechny potřebné informace o filmové přehlídce naleznete na webových stránkách kinonagranicy.pl.

 

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *