Pozvánka na filmový festival FEBIOFEST


 

Právě v těchto dnech otevírá své brány filmový festival Febiofest, který už 21 let přináší obrovské množství zajímavých filmových zážitků. Důležitou částí festivalové nabídky představují filmy v soutěžní sekci Nová Evropa, která letos obsahuje několik středoevropských filmových děl. Festival je pořádán kromě pražského multiplexu Cinestar Anděl i v dalších městech po celém území České republiky. Navštívit můžete též hudební část programu Febiofest Musicfest, která probíhá v garážích Cinestar Anděl. Skvělý způsob jak si zpříjemnit čekání na svoji filmovou projekci.

Nově vytvářející se filmová velmoc je nepochybně Polsko. Svědčí o tom i úspěch filmu Křtiny na Febiofestu v roce 2011, kde vyhrál soutěžní sekci Nová Evropa. Letos se v soutěži potkají náledující středoevropské filmy:

polský film Život je úžasný (2013)

Mateuszovi je diagnostikována mozková obrna. Chybná prognóza v dětství zapříčiní jeho nelehkou životní cestu. Nikdy nebude schopen komunikace, je to zelenina, říká lékařka. Avšak Mateusz své okolí vnímá, a to velice specificky. Například ví, že pro boží zázraky, mezi něž patří minimálně hvězdy a ženská ňadra, stojí za to žít. Roli postiženého Mateusze přesvědčivě ztvárnil polský herec Dawid Ogrodnik a dětský představitel Kamil Tkacz. Film režiséra Macieje Pieprzycy byl inspirován skutečným příběhem. Snímek zvítězil v hlavní kategorii na montrealském festivalu, zároveň získal i ocenění ekumenické poroty a stal se nejoblíbenějším filmem diváků. (zdroj anotace: febiofest.cz)

Život je úžastný (foto: febiofest.cz)

Život je úžasný (foto: febiofest.cz)

rumunsko-maďarský film Roxanne (2013)

Když Tavi nahlédne do svého osobního spisu, který o něm vedla před dvaceti lety tajná policie komunistického režimu Nicolae Ceauşesca, zjišťuje nečekané informace. Dívka, které kdysi ve vysílání rádia Svobodná Evropa věnoval populární píseň Roxanne britské skupiny The Police, byla těhotná. Je možné, že její dnes dvacetiletý syn je Taviho potomek? A kdo byl oním informátorem tajné policie, který znal veškeré detaily jeho života? Tavi se rozhodne pátrat po pravdě a proniká do minulosti, která chtěla zůstat skryta. Kdysi špiclovaný hrdina celovečerního debutu rumunského režiséra Valentina Hotey se nyní paradoxně sám stává zaníceným špehem.  (zdroj anotace: febiofest.cz)

Polsko zastupují na festivale dva filmy světově proslulých polských režiserů:

film Andrzeje Wajdy Walesa: Člověk naděje (2013)

Lech Walesa kdysi pracoval jako elektrikář v loděnici. Později se stal vůdčí osobností hnutí Solidarita, které vystupovalo proti komunistickému režimu a přispělo k jeho pádu v roce 1989. Lech Walesa je pro Polsko symbolem pádu komunismu, svobody a prvním prezidentem zvoleným v demokratických volbách. Životopisný snímek Člověk naděje vznikl k příležitosti Walesových 70. narozenin a režie se ujala ikona polské kinematografie Andrzej Wajda. Klasicky vyprávěný, ale fascinující a silný životní příběh představuje Walesu jako politika, muže záviděníhodné odvahy, ale i jako otce. Hlavní roli ztvárnil výrazný polský herec Robert Wieckiewicz.  (zdroj anotace: febiofest.cz)

Walesa: Člověk naděje (foto: febiofest.cz)

Walesa: Člověk naděje (foto: febiofest.cz)

film Romana Polanského Venuše v kožichu (2013)

Deštivý pařížský podvečer, vylidněné ulice a zapadlé divadlo, kde celý den probíhaly zkoušky na hlavní roli Wandy v adaptaci slavné hry z 19. století Venuše v kožichu. Režisér Thomas už chce z divadla utéct, když v sále uvidí herečku Vandu, energickou, nebojácnou a velmi odhodlanou udělat pro hlavní roli naprosto cokoliv. Pro hlavní roli, do které se až záhadným způsobem perfektně hodí… Legendární režisér Roman Polanski převedl na filmové plátno stejnojmenný hit amerických divadelních scén Davida Ivese. V promyšlené a strhující hře sexuální přitažlivosti, dominance a submise excelují Emmanuelle Seigner (Hořký měsíc) a Mathieu Amalric.  (zdroj anotace: febiofest.cz)

Venuše v kožichu  (foto: febiofest.cz)

Venuše v kožichu (foto: febiofest.cz)

Maďarsko se představí s kontroverzním snímkem ze sekce Jiný příběh:

Země bouří (2013)

Szabolcs je mladý maďarský fotbalista hrající za německý tým. Jeho nejlepším přítelem je spolubydlící Bernard, k němuž tajně chová silné city. Po prohře v důležitém zápase a následné hádce se Szabolcs rozhodne vrátit do Maďarska a žít prostým životem na dědečkově farmě. Zde potkává mladého vesničana Árona, kterého najme na pomoc s renovací rozpadlého domu. Zatímco se sbližují a stávají milenci, z Německa najednou přijíždí Bernard, který touží po vztahu se Szabolcsem. Tři mladíci společně nějakou dobu prožívají prostou idylu maďarského venkova, ale jak již sám titul naznačuje, Ádám Császi směřuje své mistrně režírované drama k temnému, bouřlivému finále. (zdroj anotace: febiofest.cz)

Česká republika přinese tři koprodukční filmy:

Klauni (2013)

Stárnoucí trio klaunů má možnost se po letech odloučení a vzájemné nevraživosti znovu setkat. Ač klauni, život každého z nich je doprovázen závažným problémem. V mezinárodně obsazeném tragikomickém dramatu se v rolích klaunů objeví Jiří Lábus, Oldřich Kaiser a francouzský herec Didier Flamand. Finská herečka Kati Outinen ztvárnila partnerku Jiřího Lábuse postiženou Alzheimerovou chorobou. Přestože Outinen neovládá český jazyk, naučila se dialogy své postavy sehrát v češtině. Scénář Petra Jarchovského vznikal podle námětu Borise Hybnera, uznávaného českého mima. Ambiciózní film evropského ražení byl natočen pod vedením režiséra Viktora Tauše. (zdroj anotace: febiofest.cz)

Plakát k filmu Klauni (foto: falcon.cz)

Plakát k filmu Klauni (foto: falcon.cz)

Detektiv Down (2013)

Robert Bogerud chce jít ve stopách svého otce a stát se žádaným detektivem. Brání mu v tom však jeho odlišnost – Downův syndrom. I přes odpovídající dress code detektiva se k němu zákazníci příliš nehrnou. Když už chce Robert svůj kabát a klobouk pověsit na hřebíček, objeví se v jeho kanceláři přitažlivá blondýna s naléhavým případem. Dokáže však nezkušený detektiv vyřešit záhadné zmizení slavné bruslařské legendy? Parodie na starou školu drsných detektivek a bláznivá komedie o velkém snu a jeho obtížném naplnění v jednom rozhodně nepostrádá svižné tempo, nečekané zvraty a mrazivý norský humor. (zdroj anotace: febiofest.cz)

Detektiv Down (foto: cinemart.cz)

Detektiv Down (foto: cinemart.cz)

Láska, soudruhu! (2013)

Film natočený ve finsko-české koprodukci je netypickou komedií o studené válce. Děj se odehrává v roce 1962, kdy se v Helsinkách koná Mezinárodní festival mládeže a studentstva. Na tento festival přijíždí hudebník Jan (Miroslav Etzler) a setkává se se svou starou známou Elsou, která si o něm myslela, že už je dávno mrtvý. Elsa si nejprve od znovu nalezeného vztahu drží odstup. Postupně mu však, především díky Janově snaze se opět sblížit, propadá. Elsu ztvárnila Kati Outinen, kterou tuzemský divák může znát především z filmů Aki Kaurismäkiho. Ve vedlejších rolích se objeví Kryštof Hádek a Jan Budař. (zdroj anotace: febiofest.cz)

Láska, soudruhu (foto: febiofest.cz)

Tento krátký přehled filmů z programu představuje jen nepatrný reprezentativní výběr, kterým bychom chtěli upozornit především na filmy spojené se střední Evropou. Doufáme, že jste si vybrali a nashledanou v kině!

3_52e21bd5d63dd_febio_posterb1_tisk

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *