Jubilejní 10. ročník Das Filmfest


banner2014[1]

Podzim znamená pro Pražany začátek sezóny festivalů z mnoha sfér umělecké scény. Jednou z časově prvních kvalitních ukázek středoevropské kulturní spolupráce je projekt Das Filmfest – festival filmů z německojazyčného prostředí, který společně připravují pražský Goethe Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace v Praze. Letos se pražští, plzeňští a brněnští diváci mohou těšit na 10. jubilejní ročník této filmové přehlídky.

Organizátoři festivalu se rozhodli tohoto kulatého čísla využít a přichystali pro diváky sekci Top 10 nejdůležitějších a nejrevolučnějších filmů z dějin německojazyčné kinematografie. Do této sekce zařadili krimi film režiséra Fritze Langa Vrah mezi námi (M – Eine Stadt sucht einen Mörder, Německo 1931, 117 min), který jako jeden z prvních režisérů začal produkovat zvukové filmy v německojazyčném znění. Film nezpracovává jenom motiv vraždy mladé školačky Elsie, ale především poukazuje na tehdejší dobové poměry ve společnosti.

V sekci Terra incognita diváci najdou filmy s hrdiny, kteří se znenadání ocitli v nové životní situaci, se kterou se museli náhle a okamžitě vypořádat. To je případ mladého páru se třemi dětmi, který se ve filmu režiséra a scénáristy Claudia Lorenza Pod kůží (Unter der Haut, Švýcarsko 2015, 94 min) přestěhuje do nového domu na švýcarském venkově. Film zachycuje úpadek vztahu Franka a Alice a jejich rodinného života v rámci jednoho roku.


Zprostředkovat českým divákům filmy, které nějakým způsobem zobrazují tematické a estetické trendy v německé filmografii má za úkol sekce Das Filmfest Spezial. Prostesty proti imigrantům, které vídáme dnes především v Sasku, zpracovává režisér a scénárista Burhan Qurbani ve filmu Jsme mladí. Jsme silní. (Wir sind jung. Wir sind stark. Německo 2014, 123 min). Je srpen 1992, na severu bývalého „východního Německa“ v Rostocku propukají nepokoje a dav napadá sídliště obývané uprchlíky.  Režisér ve snímku spojil tři pohledy, Stefana a Robbieho, coby místních mladých výtržníků, Stefanova otce – místního politika a imigrantku z Vietnamu Lien.

Organizátoři tradičně připravili také sekci dokumentárních filmů Die Doku, sekci krátkých filmů 300′ Shorts a další doprovodný program. Festival proběhne ve dnech 21.-25. října 2015 v Praze v kinech Lucerna a Atlas, dále se přesune do Evropského města kultury – Plzně ve dnech 26.-28. října a své putování zakončí v Brně od 29. října do 1. listopadu 2015.
Více informací a celý program najdete na stránkách pražského Goethe institutu zde.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *